Měli jste špatnou zkušenost?

Ohodnotit autoservis

Jak se nenapálit v autoservisu

Jak se nenapálit v autoservisu Chci příručku

Kupujete desetidenní dálniční známky? Těšte se na větší množství kontrol

Kupujete desetidenní dálniční známky? Těšte se na větší množství kontrol

13.8. 2015 Praktické tipy

Většina dálnic a silnic pro motorová vozidla je dnes zpoplatněna, takže k jejich použití musíte zakoupit dálniční známku. V blízké budoucnosti se na řidiče těší více kontrol a více pokut za případy, kdy bude na autě neplatný kupón. Důvodů je hned několik.

Dálniční známka je povinností pro použití dálnic a silnic pro motorová vozidla. Až na pár výjimek musíte mít na čelním skle (vpravo dole) nalepený platný kupon, jinak vám hrozí pokuta. Podmínkou ale je, že vás policisté musí vidět. Až do příštího roku budete mít pořád relativně slušnou šanci, že si vás i s neplatným kuponem nikdo nevšimne, protože měsíční, roční i desetidenní známky si jsou dost podobné a vzhledem k pouze vizuální kontrole dalekohledem mají policisté problém poznat, jestli konkrétní vůz má známku v pořádku, nebo ne.

Jenže policisté to moc dobře vědí a tak od roku 2016 už budou známky vypadat jinak. Roční známka dostane tvar kolečka, měsíční bude čtverec a desetidenní trojúhelník. Koncem ledna se tak mohou připravit na časté kontroly řidiči, kteří si koupí pouze měsíční známku. Jakmile na skle nebude kolečko, je totiž od pohledu jasné, že má policista solidní šanci na odhalení přestupku (buď tam totiž najde měsíční známku nebo starou roční). Později se pak policisté určitě zaměří především na všechny řidiče, kteří povezou na čelním skle trojúhelník. Dálniční kupon s nejkratší možnou platností opět dává slušnou šanci na odhalení dálničního neplatiče.

Co hrozí?

Jestli vás policisté zastaví a vy nebudete mít platný kupón, můžete dostat na místě pokutu až do pěti tisíc korun. Obvyklá částka je tisíc a až dva tisíce. Policisté udělují také menší pokuty za další nesrovnalosti. Třeba za to, že nemáte na známce napsanou SPZ vozidla (správně byste měli vyplnit SPZ hned při nákupu kupónu) nebo je známka nalepená špatně. V takovém případě očekávejte pokutu přibližně tisíc korun.

Kdy je nutné známku použít?

Jenom pro zopakování, dálniční známku musíte mít automaticky tam, kde uvidíte dopravní značku „Dálnice“ nebo dopravní značku „Silnice pro motorová vozidla“. Pokud jde o nezpoplatněný úsek, pak jsou zmíněné značky doplněné dodatkovou tabulkou „Bez poplatku“.

Ceny se nemění

Dobrou zprávou na závěr budiž cena. Ministerstvo dopravy nedávnou oznámilo ceny kupónů pro nadcházející rok a ty se nezmění. I v roce 2016 si tedy novou roční známku (červené kolečko) koupíte za 1500 korun, za měsíční zaplatíte 440 Kč a za desetidenní trojúhelník budete muset dát 310 Kč.

Mohlo by vás zajímat

Úpravy provozu v Praze: Na okruhu 70 km/h, ve městě více pruhů pro autobusy

Úpravy provozu v Praze: Na okruhu 70 km/h, ve…

Jako kdyby pražský magistrát nedávným znovuzavedení osmdesátky na části magistrály chtěl jen udělat lepší náladu před tím, co bude následovat. Dále se totiž omezovala…


Praktické tipy
16.2. 2016

Čtěte více
Vybržďování: Už jste ho někdy použili? A víte, co vám za to hrozí?

Vybržďování: Už jste ho někdy použili? A víte, co…

Vztek někdy přeroste všechny meze a v řidiči se probudí touha tomu druhému něco udělat. Jenže v autě většinou (doufáme) žádné útočné prostředky nemáte, takže se ke slovu…


Praktické tipy
15.2. 2016

Čtěte více
Na těchto úsecích dálnic se bude měřit a pokutovat rychlost

Na těchto úsecích dálnic se bude měřit a pokutovat…

Ministr Ťok hodlá utahovat šrouby tak dlouho, dokud to jen půjde a možná i trochu déle. Čím více pokut, tím lépe, že ano. A tak se letos začne na dálnicích opravdu měřit…


Praktické tipy
21.1. 2016

Čtěte více