Měli jste špatnou zkušenost?

Ohodnotit autoservis

Jak se nenapálit v autoservisu

Jak se nenapálit v autoservisu Chci příručku

Chcete značku na přání? Od ledna si takovou můžete pořídit, pokud jí ovšem ztratíte, přijdete od 10 000 korun

Chcete značku na přání? Od ledna si takovou můžete pořídit, pokud jí ovšem ztratíte, přijdete od 10 000 korun

18.1. 2016 Praktické tipy

Jestli jste si vždycky chtěli vybrat vlastní RZ ve zcela originálním tvaru, tak máme dobré zprávy. Od ledna se tato věc stává realitou i v ČR. Bude to ale poměrně drahá sranda.

Rok 2016 bude pro řidiče znamenat docela hodně novinek, přičemž jednou takovou jsou i značky na přání. Majitelé si budou moci vybrat téměř libovolný tvar své RZ. Jenže jak už to tak chodí, je zde několik omezení a hlavně dvě velké nevýhody.

Abyste dostali značku na přání, musíte sepsat žádost a odnést ji na úřad s rozšířenou působností. V žádosti má být jméno, příjmení, datum narození a přirozeně i tvar RZ. Úřad posoudí, zda je tvar  značky vhodný a následně vám takovou věc povolí. V tuto chvíli přichází ke slovu nevýhoda číslo jedna. Za každou tabulku musíte zaplatit pět tisíc korun, takže vás bude tato sranda v případě automobilu stát deset tisíc, případně i patnáct, pokud budete chtít třetí RZ třeba na nosič kol.

Říkáte si, že to nakonec není tak hrozné a že si to potěšení dopřejete? Pak je potřeba upozornit na druhou nevýhodu. Pokud svou RZ ztratíte nebo vám ji někdo ukradne, což bude v případě atraktivní RZ asi častější případ, máte smůlu. Právě jste vyhodili deset tisíc, protože úřad vám už další takovou RZ nevydá. Vydá vám samozřejmě jinou značku na přání, kterou si ale budete muset znovu zaplatit.

Pokud jde o samotný tvar, ministerstvo trochu omezilo fantazii řidičů. Na značku si nesmíte dát nic, co podněcuje k rasismu, xenofobii, nenávisti vůči skupině obyvatelé a nelze použít ani hanlivá slova. Stejně tak na RZ nedostanete speciální znaky typu otazníku, vykřičníku a tak dále a nemůžete použít ani zkratky státních institucí. Nic jako PČR, HZS nebo MDČR použít nelze. Kvůli zaměnitelnosti pak nemohou být na RZ ani písmena G, CH, O, Q a W.

Každá RZ určená pro osobní automobil má osm znaků, kdy alespoň jeden znak musí být číslo. U motocyklů je předepsáno sedm znaků, mopedy mají znaků pět. Jakmile jednu takovou značku dostanete, už vám zůstane. Vydává se totiž na jméno, takže ji lze dát na jiný vůz. Úřady budou také provádět rezervace různých tvarů. Každá osoba si může rezervovat jednu značku, a to na dobu tří měsíců.

Tak co, máte zájem? Necháte si vydat něco speciálního?

Mohlo by vás zajímat

Úpravy provozu v Praze: Na okruhu 70 km/h, ve městě více pruhů pro autobusy

Úpravy provozu v Praze: Na okruhu 70 km/h, ve…

Jako kdyby pražský magistrát nedávným znovuzavedení osmdesátky na části magistrály chtěl jen udělat lepší náladu před tím, co bude následovat. Dále se totiž omezovala…


Praktické tipy
16.2. 2016

Čtěte více
Vybržďování: Už jste ho někdy použili? A víte, co vám za to hrozí?

Vybržďování: Už jste ho někdy použili? A víte, co…

Vztek někdy přeroste všechny meze a v řidiči se probudí touha tomu druhému něco udělat. Jenže v autě většinou (doufáme) žádné útočné prostředky nemáte, takže se ke slovu…


Praktické tipy
15.2. 2016

Čtěte více
Na těchto úsecích dálnic se bude měřit a pokutovat rychlost

Na těchto úsecích dálnic se bude měřit a pokutovat…

Ministr Ťok hodlá utahovat šrouby tak dlouho, dokud to jen půjde a možná i trochu déle. Čím více pokut, tím lépe, že ano. A tak se letos začne na dálnicích opravdu měřit…


Praktické tipy
21.1. 2016

Čtěte více